SZČO: Koľko “môžem” v r. 2017 zarobiť, aby som neplatil sociálne odvody?

Hranica príjmu, ktorú si mnohí podnikatelia-SZČO sledujú z dôvodu, aby sa nestali platiteľmi poistných odvodov do Sociálnej poisťovne, je pre príjmy za rok 2017 stanovená na 5 472 EUR. Táto hranicu bude Sociálna poisťovňa sledovať z príjmov v podanom daňovom priznaní za r. 2017 po jeho skončení a to v júli, resp. októbri 2018. (2013: Hranica sa doteraz posúvala len kozmeticky okolo sumy 4 000 EUR smerom nahor, no od budúceho roku vplyvom zvýšenia minimálneho vymeriavacieho základu pre odvody jednorazovým skokom porastie výraznejšie. Čo je asi jediná dobrá správa z budúcoročného zvyšovania daní a odvodov.)

Nebudem rozoberať dôvody, prečo sa SZČO snažia zubami-nechtami Sociálnej poisťovni vyhnúť, neriešim ani, z čoho žijú. Častou otázkou však býva:

 

 “Koľko môžem v r. 2017 zarobiť, aby som neplatil odvody do Sociálnej poisťovne?”

alebo

“Som zamestnaný na trvalý pomer a koľko môžem zarobiť, aby som neplatil odvody?”

resp.

“Som zamestnaný na dohodu a koľko môžem zarobiť, aby som neplatil odvody”?

 

Kto teda platí odvody do Sociálnej poisťovne a ako?

 

 Registrovať sa v Sociálnej poisťovni – a teda platiť odvody – môže fyzická osoba 4 rôznymi spôsobmi:

 

 1. ako zamestnanec v trvalom pracovnom pomere – zamestnanca do Sociálnej poisťovne povinne prihlasuje zamestnávateľ (ktorý sa ešte pred prvým zamestnaním prvého zamestnanca vôbec rovnako povinne jednorazovo prihlásil). Odvody platí z každej mzdy – časť odvádza z hrubej mzdy zamestnanca (spolu 13,4%, z toho sociálne poistenie 9,4%), časť platí zo svojho vrecka (spolu 35,2%, z toho sociálne poistenie 25,2%). Pri zamestnancoch sa nesleduje žiadna hranica príjmu – zamestnanec je poistený od prvého dňa pracovného pomeru. Medzi zamestnancov môžeme rátať aj štatutárov spoločností, poberajúcich za svoju činnosť odmenu, rovnako aj iných zamestnancov s nepravidelným príjmom.
 2. ako dohodár – prihlasuje sa rovnako ako zamestnanec. Od januára 2013 sa z dohôd platia odvody – avšak v rôznych sadzbách pre 5 rôznych skupín dohodárov, plus s extra oslobodením pre študentov. Pri dohodároch sa – rovnako ako pri zamestnancoch v trvalom pomere – nesleduje žiadna hranica príjmu.
 3. SZČO – na účely sociálneho poistenia je ako SZČO označený každá osoba, ktorá má pridelené DIČ (teda nielen živnostníci, ale aj umelci, autori, notári a pod.). SZČO je povinne poistená iba v prípade, ak jej príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti za predchádzajúci rok prekročí hranicu príjmu, stanovenú ako 12-násobok aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu. Ak je celoročný príjem nižší prípadne rovný, povinne sa registrovať nemusí. Takto môže teoreticky neplatiť odvody každá začínajúca SZČO 1-2 roky (obdobie označované ako “odvodové prázdniny”), a v prípade, ak hranicu príjmu každoročne “podlezie”, neplatí odvody nikdy.
 4. dobrovoľne poistená osoba – každý, kto sa rozhodne, že chce byť poistený na účely sociálneho poistenia, môže tak učiniť – napr. v prípade, ak zatiaľ ako SZČO nedosiahol hranicu príjmu pre povinnú registráciu a zároveň si chce uplatniť či zvýšiť niektoré dávky zo sociálneho poistenia (dôchodky, materské).

Hranica príjmu pre povinnú registráciu sa teda sleduje len za samostatne zárobkovú činnosť a podnikanie, resp. za príjmy z týchto činností (a to dokonca iba tie aktívne). Príjmy zo zamestnaní a dohôd do tejto hranice nevstupujú. Ide jednoducho o iné tituly, resp. iné typy registrácie.

Príklad

SZČO zarobí/zarobila v r. 2017:

 • vyplatené príjmy zo živnosti 5 420 EUR
 • vyplatené príjmy za použitie diela na základe licenčnej zmluvy 8 000 EUR
 • príjem zo zamestnania za január až august 2017 vo výške 12 000 EUR
 • príjem z dohody o vykonaní práce za október – november 2017 vo výške 1 000 EUR

Výsledok: jednotlivé príjmy sa na účely stanovenia hranice nespočítavajú, hranica sa sleduje len pre príjem zo živnosti ako aktívneho príjmu samostatne zárobkovo činnej osoby. Ten je však pod touto hranicou – 5 420 EUR je menej než 5 472 EUR. SZČO sa povinne registrovať nemusí.

Pre úplnosť je potrebné dodať, že hranica sa sleduje za príjmy. Teda nie zisk, resp. rozdiel medzi príjmami a výdavkami či – inak povedané – základ dane. Sledujú sa “hrubé” príjmy, ktoré oficiálne SZČO v priebehu sledovaného roka zinkasovala. Bez ohľadu na výdavky:  SZČO môže byť teda aj v strate, no ak jej príjmy prekročia danú hranicu, musí sa povinne stať hrdým platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne.

Viac:

Ako sa vypočíta suma hranica pre povinné platenie sociálnych odvodov

Podobný stručný prehľad o odvodoch na zdravotné poistenie

Živnostník a zvýšené odvody: dajú sa nejako znížiť?

Aktívne a pasívne príjmy z daňového hľadiska

Autorská licenčná zmluva: ušetrí odvody aj vyberie peniaze z eseročky?

Pre pokročilejších: Hranica príjmu pre vznik sociálneho poistenia SZČO – ako ju vypočítať a ako pracovať so zákonmi

 

A pre istotu aj historický prehľad “hraníc” pre sociálne poistenie (a teda aj verzií tohto článku :) ):

 • hranica pre rok 2013 je 4 830 EUR
 • hranica pre rok 2014 je 4 944 EUR
 • hranica pre rok 2015 je 5 148 EUR
 • hranica pre rok 2016 je 5 298 EUR
 • hranica pre rok 2017 je 5 472 EUR

 

 

PRE VIAC TIPOV O ODVODOCH, ŽIVNOSTNÍKOCH A PODNIKANÍ NEVÁHAJ A OSTAŇ V KONTAKTE


O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, konzultant, autor a bloger so záľúbou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Prechod na SRO? Automobil v podnikaní? Daňové výdavky? Pracovná cesta?

Stiahni si 5+1 najobľúbenejších článkov, ktoré sú základom pre každého podnikateľa či účtovníka!

Pridaj sa k vyše 7 000 aktívnym PROFÍKOM, ktorí novinky z ĽudskouRečou.sk odoberajú a čítajú

Skvelý krok! Skontroluj si svoju e-mailovú schránku - prvý z mojich tipov Ti dorazí v priebehu pár minút

 • Pochopil som to dobre? Ak mám živnosť  len na privýrobok popri zamestnaní a nie je predpoklad, že by som za týchto okolností niekedy spomínaný limit dosiahol, odvody do sociálnej poisťovne budem stále platiť len zo zamestnania, zo živnostenského príjmu ani cent?

  • Ľubo, dobre si to pochopil. Čomu som rád:)
   Limit sa však sleduje za príjmy za kalendárny rok a každoročne sa mení – tj treba to sledovať.

 • Tu by som rád ešte upresnil, že pod príjmom sa nerozumie zisk, ale obrat, t.z., koľko SZČO vyfaktúroval a dostal zaplatené. 

  • Zdravím Rišo, vďaka za doplnenie. Toto nebolo predmetom článku, nakoľko som to pokladal za samozrejmé, ale asi je namieste to tam dopísať veľkými písmenami:)

 • Marek

  A ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovne? Pokiaľ som zamestnaný na trvaný pracovný pomer alebo dohodu, kde už odvádzam ZP, potom zo živnosti nemusím? ďakujem.

  • Pri zdravotnom poistení sú iné, i keď podobné skupiny platiteľov poistného:) Všeobecne však platí, že ak máš príjem zo zamestnania, z neho platíš odvody Ty ako zamestnanec + Tvoj zamestnávateľ. Ak máš zároveň aj živnosť, príjem podlieha odvodom do zdravotnej poisťovne tiež.

 • Zdravim Peter. Fajn clanok…vdaka zan. Mam len otazku..na system. Co pokial SZCO plati odvody a v dany kalendarny rok (napr. 2012) zisti, ze tuto hranicu nepresiahne. Od januara nemusi platit? Alebo musi cakat do jula na novy vypocet? Diky vopred.

  • Peter Furmaník

   No ked príjmy za r. 2012 nedosiahnu hranicu 4 716 EUR, v marci 2013 podáš daňové priznanie a do 30. júna 2013 podáš na Sociálnu poisťovňu odhlášku. Tj od júla 2013 odvody neplatíš. Ak podáš priznanie neskôr, odvody prestaneš platiť o čosi neskôr, čítaj https://ludskourecou.sk/2012/03/odlozenie-danoveho-priznania-a-odvody/

 • Navilebrok

  Prečo Sociálna poisťovňa na svojej stránke v kalkulačke pre  povinnosť platenia odvodov uvádza  pre rok 2013 oveľa nižšiu čiastku, ako je Vami uvádzaná t.j.:4.716,-EUR ?Ďakujem za právoplatné stanovisko.
  Ivan Korbeľ

  • Peter Furmaník

   Ivan, myslíte túto http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-poistneho/31489s ? Kalkulačka sa vzťahuje pre poistné vznikajúce v r. 2012 a posudzuje príjmy za r. 2011  (pričom celý text má dosť nešťastne zvolený dátum v nadpise – 1. január 2013).
   Môj článok hovorí o vzniku povinného poistenia v r. 2013 (júli, resp. októbri), ktorí vzniká na základe príjmu dosiahnutého v práve prebiehajúcom roku 2012

 • Terlo

  Zdravim Peter. 
  Hranica prijmu za rok 2012 4 716 EUR sa rata za 12 mesiacov stale? Alebo napr. , ak SZCO zacal vykonavat podn. cinnost 1. aprila tak sa musi vyratat alikvotna ciastka? Dakujem!

  • Peter Furmaník

   Dobrá otázka:) Ide však o kalendárny rok. Tj v marci 2013 podáš daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2012 a z neho sa čerpá príjem. Nie je podstatné, či si podnikal 12 mesiacov alebo len 9.

   • Terlo

    Dakujem!

 • Diskutujuci

  Neviem, ze ci som to zaregistroval spravne, ale nebudu musiet zivnostnici od buduceho roka platit odvody do SP aj v pripade, ze “podlezu” hranicu prijmov 4716 eur, ak si uz aspon raz uplatnili tzv. odvodove prazdniny?   Ja len pre uplnost…

  • Peter Furmaník

   Ja si myslím, že nie. Účelom a témou článku však nebolo poskytnúť návod, ako sa vyhnúť odvodom, ale čosi iné…:)

   • Diskutujuci

    Takto som to ani nemyslel, ale v clanku uvadzate: “SZČO je povinne poistená iba v prípade, ak jej príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti za predchádzajúci rok prekročí hranicu príjmu,
    stanovenú ako 12-násobok aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu.
    Ak je celoročný príjem nižší, povinne sa registrovať nemusí. Takto môže
    teoreticky neplatiť odvody každá začínajúca SZČO 1-2 roky (obdobie
    označované ako odvodové prázdniny), a v prípade, ak hranicu príjmu
    každoročne “podlezie”, neplatí odvody nikdy.”
    No a niekedy v lete v pripravovanych navrhoch zmeny zakona padlo aj nieco o tom, ze odvodove prazdniny budu len jeden rok… Ci sa to v takej podobe schvalilo to uz neviem, preto som sa opytal. Ci uz si  niekto odvody plati, alebo sa tomu chce vyhnut je  jeho vec, hranicu sme sa samozrejme z clanku dozvedeli to nepopieram, ale padli tam aj ine informacie, preto moja reakcia… ;)

    • Peter Furmaník

     Áno, v r. 2013 vzniká SZČO poistenie až v prípade, ak jeho príjem za r. 2012 prekročí spomínanú hranicu. Inak nie. 

 • Sisa KK.

  odporúčam vám si prečítať pravdu o tom, ako to vyzerá dnes s daňami a prepúšťaním na dohodu. reálna skúsenosť reálneho človeka s reálnymi problémami. http://zaujimavosti.net/clanky/danovy-system-u-nas-ignoruje-poctivych-danovnikov-a-zdravotne-poistenie-to-dorazi/

  odporúčam. ide o príklad, kedy zamestnanec nie je SZČO, ale len predáva a kupuje. Ďalej ide zároven o príklad kedy stratil ešte inú prácu na dohodu “bokovku”. Jeho mimopracovné nákupy a predaje ho dohnali do mínusu, ale danové priznanie nepočíta s tým, že má aj výdaje a debilný systém mu prikazuje platiť zdravotne poistenie. Prečo? to čo je za hlúposť? Toto je aj moj prípad. Presne, nejaký zisk z predaja výšiviek, ale že ma látka niečo stála a nite a práca, to štát vidieť a počuť nechce. Je mi z tejto krajiny zle a bola by som rada, keby sa niekto s tým začal zaoberať. 

  • Peter Furmaník

   Nie je to síce k veci, ale ok: článok, ktorý linkujete, som si dovolil komentovať. Jeho autor a rovnako aj Vy máte problém možno práve preto, že uvedené činnosti vykonávate ako nepodnikateľ – tj ide podľa všetkého o ostatné príjmy v zmysle § 8 zákona o dani z príjmov. Jednak je to podľa všetkého nelegálne – tj keďže uvedené činnosti vykonávate pravidelne, mali by ste sa registrovať ako podnikateľ (viď Obchodný zákonník) -, no a máte nevýhodu, že pri ostatných príjmoch si nemôžete uplatniť výdavky. Pri podnikateľských príjmoch môžete – a teda by ste nezaplatili daň z niečoho, čo ste nezarobili. Na druhej strane od určitej výšky príjmu platíte odvody do Sociálnej poisťovne, ale to je druhá vec.

 • ruro

  prosim o rovnaku analyzu pre rok 2013,, t. j kolko mozem ako SZCO max zarobit v roku 2013 aby som neplatil socialku v roku 2014
  Dakujem

 • disqus_m4uB0pQ3Ww

  tiez sa pripajam. ako je to s rokom 2013? kolko moze szco max. zarobit v roku 2013 aby sa neplatila socialka v roku 2014. ak je mozne celu analyzu, ak sa tam nieco radikalne meni. dakujem!

 • Pingback: Licenčná autorská zmluva: ušetrí odvody aj vyberie peniaze z eseročky? | Ľudskou rečou()

 • disqus_m4uB0pQ3Ww

  dobry den. ako to bude v roku 2013 pre SZCO, ktory budu mat prijem aj z dohody, popr. trvaleho prac. pomeru? Taktiez sa im tento prijem nebude zaratavat pre vznik povinnosti platit socialne odvody? dakujem!

  • Peter Furmaník

   Nie. Teda do povinnosti platiť odvody ako SZČO. Z dohody či zamestnania odvody platiť podľa všetkého budú.

 • Pingback: Zamestnanec vs. živnostník: nájdi 10 rozdielov v platení daní a odvodov | Ľudskou rečou()

 • Pingback: SZČO, júl 2015 a odvody: zas o čosi viac | Ľudskou rečou()

 • Pingback: Zmluva o dielo: druhy, dane a odvody | Ľudskou rečou()

 • Pingback: Aktívne a pasívne príjmy - z daňového hľadiska | Ľudskou rečou()

 • Filip Kosťo

  Chcel by som sa spýtať koľko je maximálna hranica zárobku aby som neplatil viac ako sú minimálne odvody.
  Nemám deti a sociálnu som začal platiť tento rok