O blogu

Zákony pre podnikanie na Slovensku nehovoria ľudskou rečou. Ak potrebujete vyriešiť konkrétnu situáciu zo života firmy, čítaním v zákonoch ju nájdete len málokedy. Odpovede sa ukrývajú na rôznych miestach a to nielen jedného predpisu. Čo nevysvetľujú zákutia jedného zákona, musíte hľadať v iných – ak to nenájdete tam, čakajú vás vyhlášky, metodické predpisy či vysvetlenia, ktoré vydáva niekoľko rozličných úradov. A keď napokon máte šťastie, formulácia daného ustanovenia je určená pre kadekoho iného, len nie pre vás. Je jednoducho nezrozumiteľná.

 

Odsledovať či ovládnuť všetky oblasti a možné situácie je aj pri najväčšom úsilí takmer nemožné a dovolím si tvrdiť, že ja a moji kolegovia v praxi sa slušne často venujeme doslova vedecko-výskumnej činnosti, ako je to a to ustanovenie vlastne myslené, s čím súvisí, čo sa v rámci neho (ne)dá či čo ním zamýšľal pôvodný autor. Blog je preto úžasným miestom na triedenie myšlienok, riešení a postupov. A budem rád, ak by bol priestorom aj pre – blogujúcich i neblogujúcich – kolegov, aby sme prostredníctvom konštruktívnych diskusných príspevkov či kvalitných hosťovských príspevkov našli v spleti často chaotických pravidiel správnu cestu.

 

S ambíciou vyhnúť sa „fachidiotizmu“ napíšem občas tip na zaujímavú podnikateľskú knihu, pomôcku, nástroj resp. zlepšovák, ktorý pomôže pri podnikaní, kancelárskej práci alebo štúdiu či zaujímavý podnikateľský projekt.

 

Príjemne strávený čas na blogu vám praje autor.

 

Ak sa Vám čokoľvek páči, nepáči, máte nápad na vylepšenie či konštruktívnu kritiku, neváhajte ma kontaktovať .

 

Dôležité PS: Texty na tomto blogu vyjadrujú môj odborný názor a skúsenosti vrátane všetkých prípadných omylov, ktorých sa vo vyššiespomínanom legislatívnom bordeli nie je ťažké dopustiť. Nepreberám preto zodpovednosť za činy, ktoré na základe nich urobíte. Ak máte pocit, že ktorýkoľvek článok potrebuje doplniť či opraviť, využite prosím diskusný systém pod každým článkom, do ktorého sa prihlásite pod vlastným menom či „social“ nickom – reagovať však budem len na konštruktívne príspevky podpísané celým menom a priezviskom. Takto budeme mať z témy a následnej diskusie prínos všetci.

 

Odborník je človek, ktorý vo veľmi malej oblasti urobil všetky chyby, ktorých je možné sa dopustiť.

Niels Bohr, dánsky fyzik a nositeľ Nobelovej ceny

 

Kde začať?

Stiahni si úplne ZDARMA:

 

Ak sa Ti blog páči alebo je pre Teba užitočný, môžeš jeho autora podporiť – napr. pozvať na pohár vína kliknutím na obrázok. (Viac o službe PayPal). Je to jednoduché, ale ak sa Ti nechce použiť PayPal, pošli svoj darček bankovým prevodom. Ďakujem za každú podporu

 • Luknisova H

  píšete super, veľmi zrozumiteľne, ozaj aj pre jednoduchého človeka,nie každý má VŠ, zaslúžite si pochvalu, až na tú angličtinu, v tých prihlasovacích tabuľkách

  • Peter Furmaník

   ďakujem pekne, snažím sa:) angličtina je základný jazyk redakčného systému, na ktorom blog funguje – niečo zmeniť viem, niečo nie:) privítam však každú pomoc skúsenejšieho „wordpresáka“

 • Lukhel

  super, veľmi prospešné, hlavne pre začínajúcich účtovníkov 

 • Gabriela Filipová

  Vaša výkladová forma paragrafových znení je úžasná, vystihuje podstatu a filozofiu problemu

  • Peter Furmaník

   uf, ďakujem krásne :)

 • Ruro11

  Ďakujem.

 • R.W.

  Ocitla som sa dnes na Vašom blogu celkom náhodou a našla som tu odpovede na 5 rôznych tém, ktoré ma zaujímali. Ďakujem, odteraz budem hĺadať info najprv tu.

 • Ekcount

  Tesim sa, ze som vas uplne nahodou objavila. Robim ucto a pomaly z tych vsetkych zmien zacinam mat nie za chaos, ale aj choas. A najma , ze sa ma vsetci klienti pytaju a nie na vsetko viem najst odpoved. Ako napr.:
  ako do bude od 1.1.2013 so Zmluvou o dielo.  Mohla by to byt alternativa pre agenturu, co robi prieskumy verejnej mienky a doteraz zamestnavala svojich anketarov na dohody o pracovnej cinnosti ? Neviete ako budu odvody zo zmluvy o dielo, resp. z prikaznej zmluvy ? 

  Vdaka za skoru odpoved

  Eliška

  • Peter Furmaník

   Teším sa aj ja:) Akurát navrhujem v budúcnosti diskutovať pod konkrétnym článkom.Príkazná zmluva: ak ju možno danú prácu klasifikovať ako závislú činnosť (tj na základe pokynov zamestnávateľa) podlieha už od 1.1.2011 odvodom a mala by sa zdaňovať ako príjem zamestnanca. A to aj v prípade, ak ide o pravidelný príjem (plné odvody) alebo nepravidelný príjem (neplatí sa nemocenské poistenie.) Uvedené platí rovnako aj pre zmluvu o dielo – ak je možno prácu v nej definovať ako závislá činnosť.
   Navyše od 1.1.2013 sa vo včera schválenom Zákonníku práce spresňuje definícia závislej práce. Tj každá príkazná zmluva či zmluva o dielo, ktoré spĺňa dané podmienky, sa už bude aj v pracovnom práve aj v odvodoch posudzovať ako závislá činnosť, tj pracovný pomer.
   Podľa mňa však pracovnému právu a odvodom nepodlieha zmluva o dielo, ktorá uvedené charakteristiky nespĺňa – teda vykonávateľ pracuje samostatne, bez pokynov zamestnávateľa, vo vlastnom mene, vo vlastnom čase a nesmie tam byť dokázateľný vzťah nadriadenosti a podriadenosti.

 • Kysucanka

   úplná náhoda, alebo „Riadenie Božie“- ako tomu ja hovorím-že som našla túto Vašu stránku. Určite ma obohatí, pomôže.
  Na začiatok – vďaka za Váš čas…

 • bano

  Aj ja ďakujem náhode, že som sa dostal na túto stránku. Už po pár sekundách som sa uistil, že tu získam veľa dobrých informácii.

 • EJa

  Ďakujem že ste

 • Maja

  pripájam sa :-)

 • Bklapalova

  jasné , stručné, výstižné, vďaka

 • Janka

  som velmi vdacna za vas blog :)
  janka

 • Eku Eo

  pripájam sa , registrujem, zatiaľ ďakujem

 • Sysa

  vďačne sa pripájam :)

 • Renáta Hatiarová

  Zdravím Peter, prosím pomôcť so správnym zaevidovaním zahraničnej DF v
  cudzej mene z hľadiska DPH – samozdanenie. Stále v tom nemám jasno :(
  1. DFz za prepravné služby 2643 Czk spol.TOPTRANS CZ
  2. dátum vystavenia 11.11.2015
  3. dátum uskutočnenia zdan.plnenia: 23.10.2015
  4. Faktúra bola vystavená v nesprávnej výške, nakoľko nám naúčtovali DPH 21%. Nemali poskytnuté správne údaje od objednávateľa dopravy. Upozornila som TOPTRANS na chybu a žiadala o opravný daňový doklad k chybnej faktúre a zároveň vystaviť správnu Fa bez uvedenia DPH.
  5. Opravný DD vystavili na sumu – 2643 Czk s dátumom 11.11.2015
  6. Správnu FA vystavili na sumu 2184 Czk s dátumom vystavenia 11.11.2015, dátumom uskut.zdan.plnenia 23.10.2015

  Otázky:
  1.
  Akým kurzom prepočítať FA na Eur a zaevidovať do knihy záväzkov ( deň
  predchádzajúci ÚO, t.j. 22.10.2015) ? Alebo deň doručenia faktúry –
  11.11.2015 ?
  2. samozdanenie bude za mesiac 10/2015 alebo 11/2015 ?
  3.. kurz pre FA aj pre DPH bude rovnaký ? Ak by nebol pri účtovaní mi vznikne rozdiel
  4.
  Faktúru sme zaplatili hotovosťou v Eur prepravnej spoločnosti TOPTRANS
  org.zložka v SR. Oni Fa v mene CZK prepočítali svojím interným kurzom a
  od nás požadovali platbu v Eur.
  5. Dobropis uviesť do DPH za 10/2015 alebo 11/2015 ? Akým kurzom ?

  Tento prípad je pre mňa dosť zložitý z hľadiska DPH už aj preto, že mám málo praktických skúseností s jemu podobnými .
  Veľká vďaka za cenné rady :)

 • Marek Salay

  Dobrý deň prajem.
  Chcel by som sa Vás opýtať.
  Mám voľnú živnosť (kúpa tovaru za účelom jeho predaja) a chcel by som ju v blízkej dobe rozšíriť a ďalšiu.
  Chcel by som vykonávať umeleckú tvorbu (maľba obrazov na zákazku).
  Pod aké živnosti spadá takáto sféra podnikania, resp.dalo by sa to vykonávať ako slobodné povolanie popri živnosti?
  A potreboval by som registračnú pokladňu, keďže by išlo o zákazkovú výrobu?
  Vopred Vám ďakijem za odpoveď!
  Prijemný zvyšok vianočných sviatkov prajem.