Októbrová novela DPH: vojna na viacerých frontoch

Od pondelka 1. októbra 2012 vstupujeme do vojny. Vláda ako predkladateľ novely zákona o DPH sa rozhodla skomplikovať, prípadne úplne prekaziť niektoré oblasti podnikania, ktoré pre štát znamenajú ťažké straty na DPH – či už uplatňovaním nadmerných odpočtov alebo znižovaním vlastnej daňovej povinnosti k DPH. Bohužiaľ však skomplikuje predovšetkých každodenný život čestných podnikateľov, ktorí už pred touto novelou majú administratívnych a inak absurdných povinnosť pomerne dosť.

Novela zákona o DPH, účinná od 1 októbra 2012 nemení len samotné pravidlá pre DPH, ale aj niekoľko ďalších oblastí. Ide najmä o:

 

 

  • nové a vynovené pravidlá fakturácie – ich zmenu a vynovenie neinicioval boj proti podvodníkom, ale najmä európske pravidlá, ktoré je SR povinná transponovať do slovenského zákona o DPH. Z dôvodu lepšej prehľadnosti sa vláda rozhodla neinovovať existujúce ustanovenia, ale do platnosti vstupujú úplne nanovo napísané paragrafy. Na rozdiel od väčšiny opatrení v októbrovej novele sa podľa nich musia firmy orientovať až od 1. januára 2012.pôvodnom článku som tento dátum omylom neuviedol, preto sa mierne matúci nadpis a pôvodný text teraz už opraveného článku ospravedlňujem.

 

 

  • sprísnenie postihu daňových podvodníkov v Trestnom zákone – neorientujem sa v trestnom práve, preto výklad noviniek prenechám iným. Podľa všetkého však jednoznačne pribúdajú 2 nové trestné činy – daňový podvod a marenie výkonu správy daní – a sprísňujú sa sadzby pre existujúce daňové trestné činy.

 

DALŠIE NOVINKY A TIPY OHĽADNE DPH A NOVÝCH ZAKONOV – OSTAŇ V KONTAKTE

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Share This