Vytvorte si webstránku s Webnode a pochopíte samozdanenie služieb

Webnode   je úžasná služba na vytvorenie webstránky pre firmy aj jednotlivcov, ktorí nie sú technicky zdatní buď v programovaní, grafike či správe vlastného hostingu a napriek tomu chcú mať svoj web. V základnej verzii je zadarmo a umožňuje vybrať si peknú šablónu, hrať sa s rôznymi prvkami a či zakúpiť si aj vlastnú doménu, prípadne skvalitniť web základnými SEO technikami.

 

Toľko moje odporúčanie, teraz odbornejší text:) Webnode je totiž krásnou prípadovou štúdiou na pochopenie mechanizmu samozdanenia prijatých služieb z krajiny EÚ i z krajiny mimo EÚ.

 

Webnode bola pôvodne českou firmou. Slovenská firma, ktorá si od českej firmy kúpi služby (tj používanie redakčného systému alebo vlastnú doménu), je za určitých okolností povinná:

 

  • zaregistrovať sa na slovenskom daňovom úrade pre DPH – buď ako plnohodnotný platiteľ DPH alebo ako osoba registrovaná v zmysle § 7a zákona o DPH (ďalej len ľudovo “čiastočný platiteľ DPH”)
  • službu je povinný si samozdaniť – zo zaplatenej a vyfakturovanej sumy vypočítať DPH, podať daňové priznanie a DPH zaplatiť slovenskému daňovému úradu
  • slovenský platiteľ DPH má zároveň nárok na odpočítanie DPH v rovnakej výške. DPH zo samozdanenia a DPH odpočítateľná sa rovnajú a jeho celkové náklady na túto službu sa teda rovnajú vyfakturovanej sume. Inak povedané, DPH mu službu nepredražuje.
  • čiastočný platiteľ DPH, ktorý si službu samozdaní, nemá nárok na odpočítanie DPH. DPH zaplatená daňovému úradu mu síce službu predražuje, no zároveň je pre neho platným daňovým výdavkom.

 

Tento postup však platí iba v prípade, ak je miesto dodania danej služby – určené v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH – v SR.Inak povedané, dodáva ho zdaniteľná osoba (tj podnikateľ) slovenskej zdaniteľnej osobe (podnikateľovi). Webová služba, o ktorej píšem, takou je a miestom dodania takýchto webových služieb v prípade podnikateľ-podnikateľ je Slovensko.

 

Webnode ako česká firma však bola niekoľko rokov registrovaná pre DPH na Slovensku. Pri fakturácii sa teda správala ako ktorákoľvek iná slovenská firma. Uvedené služby teda fakturovala za cenu vrátane DPH. Nebolo ju teda potrebné samozdaňovať a podnikateľ bez registrácie DPH sa z titulu prijatia týchto služieb nemusel registrovať. Platiteľ DPH si túto DPH mohol odpočítať. Čiastočný platiteľ DPH si ju uplatnil v daňových nákladoch.

 

Keď som tohto roku už po niekoľkýkrát objednával webovú služby od Webnode, faktúra mi oznamovala, že Webnode je už švajčiarskou firmou. A ako taká je zároveň nie je platiteľom DPH. Dôvod zmeny krajiny si – v prostredí Európy, zaťaženej stále vyššími daňami – môžeme len domýšľať, našou úlohou je však zistiť správny postup slovenskej firmy – prijímateľa služby.

 

Švajčiarsko nepatrí do EÚ a teda ani do európskeho mechanizmu DPH. Na účely DPH je označované ako “tretí štát.” Mohlo by sa teda zdať, že je všetko vyriešené a stačí zaplatiť. Nestačí.

 

V zmysle zákona o DPH (§ 69 ods. 3 ) je však potrebné samozdaňovať nielen nákup služby z krajin EÚ, ale aj z krajiny mimo EÚ. Napr. USA, Čína či – Švajčiarsko.

 

Nakúpený službu od švajčiarskej firmy Webnode si teda musia samozdaniť úplne všetci prijímatelia – zdaniteľné osoby. Teda iba podnikatelia, nie súkromné osoby. A to – v závislosti od typu registrácie – takto:

 

  • plnohodnotný platiteľ DPH si zo sumy prijatej služby vypočíta DPH v slovenskej sadzbe a tú je povinný zaplatiť z prijatej služby. Zároveň si však rovnakú sumu môže odpočítať na vstupe, výsledná daňová povinnosť k DPH je teda nulová. Takýto platiteľ dokopy za služby zaplatí len sumu vyfakturovanú firmou Webnode.
  • čiastočný platiteľ DPH si rovnako z vyfakturovanej sumy vypočíta DPH v slovenskej sadzbe. Podá daňové priznanie za daný mesiac, v ktorom prijal službu a DPH zaplatí. Táto DPH teda celkové služby z určitého pohľadu predražuje, no podnikateľ si ju môže uplatniť do daňových výdavkov.
  • slovenský podnikateľ, ktorý nemá žiadnu registráciu pre DPH, sa z titulu prijatia tejto služby od dodávateľa z tretieho štátu registrovať nemusí – žiadne ustanovenie zákona o DPH mu to neprikazuje. Z vyfakturovanej ceny za služby si však rovnako vypočíta slovenskú DPH, podá výnimočne daňové priznanie k DPH za daný mesiac (ako osoba povinná podať priznanie podľa § 78) a zaplatí DPH slovenskému daňovému úradu. Aj jemu táto DPH celkovo služby predražuje, no rovnako si ju môže uplatniť do daňových nákladov / výdavkov.

 

Týmto textom som možno niektorých z vás (najmä tých v bode 2 a 3) nepotešil. Je fakt, že povinnosť registrácie pre DPH a povinnosť samozdaňovať služby mnohí podnikatelia v praxi ignorujú – zdá sa im nezmyselná a možno takou aj je. Ak si však služby zo zahraničia chceme zahrnúť do daňových nákladov, tak radšej korektne, ako neskôr nadávať na vyrubené pokuty (za neregistráciu, nepodanie priznania či nezaplatene DPH).

 

Ale berme to aj takto: ak si kúpite v predajni napr. počítač za nejakú cenu, daná cena obsahuje základ DPH a samotnú DPH. Platitelia DPH si túto DPH odpočítajú od ich vlastnej DPH z ich produkcie, neplatitelia DPH si môžu celú túto sumu dať do nákladov. So službami zo zahraničia je to podobné. DPH síce nie je súčasťou faktúry, len sa platí iným spôsobom. A celá suma za nakúpené služby vstupuje do nákladov – rovnako ako suma za kúpený počítač na základe pokladničného bločka.

 

Kam ďalej?

Ako na daňové priznanie k DPH – ľudskou rečou (ucelený návod pre platiteľov DPH)

eBook “Podnikateľ registrovaný pre DPH podľa § 7a zákona o DPH – ako na to, ľudskou rečou” (ucelený návod pre podnikateľov registrovaných podľa § 7a zákona o DPH)

Vytvorte si web zadarmo! – Webnode

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.

11 komentárov k “Vytvorte si webstránku s Webnode a pochopíte samozdanenie služieb”

  1. Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu. V prípade subjektu neplatiteľa dph registrovaného podľa §7a, je daň dopočítaná na základe §69 ods.3 daňovo uznaným výdavkom ?
    V prípade platcu dph účtujem dopočítanú dph 343AE/343AE, ale pri neplatcovi 548/343. Je to správne ?

    Odpovedať
  2. Prišla nám výzva k úhrade od Webnode, majú na nej uvedené aj svoje IČ DPH: CHE-413.669.887 MWST. Fakturujú napriek tomu bez DPH a nám prirábajú byrokraciu so samozdanením, pretože sme sro – neplatiteľ DPH. Majú na to právo? Žiadal som ich o prerobenie Výzvy s DPH a prišla odpoveď, že:
    “Služby Webnode jsou poskytovány a fakturovány švýcarskou společností Webnode
    AG. Jedná se o mezinárodní fakturaci, na kterou se dle platné švýcarské
    legislativy nevztahuje DPH. Vzhledem k tomu, že se jedná o dodání služeb s
    místem plnění v zahraničí, je toto plnění osvobozeno od daně z přidané hodnoty.
    Na toto plnění se váže povinnost samozdanění (reverse-charge system).”

    Odpovedať
    • Presne tak: ide o švajčiarsku firmu a Vám ako slovenskému odberateľovi vzniká povinnosť samozdanenia. A či majú právo? súkromná firma si vďakabohu môže podnikať odkiaľkoľvek – aj z krajiny s prijateľnými daňovými sazdbami. Mimochodom – samozdaňovať by ste museli, aj keby Vám fakturovali z ČR, ako to bolo pôvodne.

      Odpovedať
      • Nemyslel som právo podnikať zo Švajčiarska, to má každý, ale či majú právo fakturovať bez VAT, keď sú plátcami VAT. Navyše, ja som v objednávke naše VAT neuviedol (nie sme plátcovia DPH), tak som bol v tom, že vtedy musia zahraniční dodávatelia do ceny zahrnúť aj VAT. Či to platí len pre firmy so sídlom v EU?

        Odpovedať
        • závisí od švajčiarskych pravidiel. No všeobecne nie každú dodávku fakturuje platiteľ DPH za cenu vrátane DPH – veď aj dodávky mimo EÚ zo SR sa za určitých okolností fakturujú bez DPH (zjednodušene povedané).

          Odpovedať
  3. zdravim, mna by zaujimalo ako je to s google sites… ak si zalozim zivnost a vytvorim si google site zadarmo, budem sa musiet registrovat ako platca dph? dakujem za odpoved

    Odpovedať
    • no ak je to zadarmo, tak snáď nie. Registrácia pre DPH závisí od poskytnutia resp. prijatia služby za protihodnotu. Za google sites sa však neplatí, nie?

      Odpovedať
  4. a keď je na ich faktúre uvedené, že nie sú platcovia DPH, tak sa tiež postupuje takto?

    slovenský podnikateľ, ktorý nemá žiadnu registráciu pre DPH, sa z titulu prijatia tejto služby od dodávateľa z tretieho štátu registrovať nemusí – žiadne ustanovenie zákona o DPH mu to neprikazuje. Z vyfakturovanej ceny za služby si však rovnako vypočíta slovenskú DPH, podá výnimočne daňové priznanie k DPH za daný mesiac (ako osoba povinná podať priznanie podľa § 78) a zaplatí DPH slovenskému
    daňovému úradu. Aj jemu táto DPH celkovo služby predražuje, no rovnako
    si ju môže uplatniť do daňových nákladov / výdavkov

    Ďakujem…

    Odpovedať
    • no firma z tzv. tretieho štátu (tj štátu mimo EÚ) – o ktorej je reč – nebýva platiteľom DPH. DPH, aspoň pokiaľ viem, je európsky unikát

      Odpovedať
  5. Neviem, ale ja radšej na vytvorenie webu použijem službu, ktorá je zadarmo, napríklad produkt Blogger od spoločnosti Google a keďže je to zadarmo, nemusím sa nikde kvôli DPH registrovať a zaoberať sa  nejakými zbytočnými somárinami… Ale inak uznávam, že tá DPH byrokracia je zbytočná a zbytočne zložitá, nielen na Slovensku, ale v celej EÚ

    Odpovedať
    • Služieb na vytvorenie webu je mnoho, niektoré grátis, niektoré aspoň čiastočne platené, rovnako ako aj ďalších možností či ciest ako si vytvoriť web – záleží aj od kvality, akú chcete mať. Akurát ten blogger sa mi zdá dosť začiatočnícky na seriózny web….:)

      Odpovedať

Vložiť komentár

Share This