Súhrnný výkaz a daňové priznanie: 2 základné výkazy pre platiteľov DPH

Platitelia DPH a často aj tzv. čiastoční platitelia DPH komunikujú ohľadne svojich údajov s daňovým úradom najmä prostredníctvom 2 základných výkazov:

Daňové priznanie k DPH

 

  • platitelia DPH ho podávajú vždy k 25. dňu za predchádzajúci ukončený kalendárny mesiac či štvrťrok  (v závislosti od toho, či ide o mesačných alebo štvrťročných platiteľov). V rovnakom termíne je splatná aj vlastná daňová povinnosť DPH vyčíslená v tomto priznaní. Platitelia DPH ho podávajú v každom prípade – teda aj prázdne, čiže aj v prípade ak neuskutočnili žiadny zdaniteľný obchod či si neuplatnili nárok na odpočítanie DPH.
  • čiastoční platitelia DPH – tj osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH – ho podávajú iba za mesiace, v ktorom nakúpili službu od dodávateľa z inej krajiny EÚ a sú povinný platiť DPH z nákupu a sumy tejto služby (napr. Facebook reklame či Google Adwords). Títo podnikatelia neplatia DPH zo zdaniteľných obchodov, ale iba z nákupu – služieb, prípade (po dobrovoľnom rozhodnutí) z tovaru. Na rozdiel od plnohodnotných platiteľov DPH z predchádzajúceho bodu ho podávajú iba v mesiacoch, v ktorých DPH povinní platiť sú, inak nepodávajú nič, ani prázdne tlačivo. No podávajú ho zásadne mesačne, nikdy nie štvrťročne.

 

Súhrnný výkaz k DPH

 

Súhrnný výkaz podávajú obe spomínané typy podnikateľov registrovaných pre DPH za mesiac alebo štvrťrok, v ktorom dodali tovar alebo službu, pri ktorých nie sú povinní platiť DPH oni, ale odberateľ (európsky systém prenosu daňovej povinnosti na miesto spotreby). Situácií, kvôli ktorým treba súhrnný výkaz podávať, je viac, základným orientačným prvkom je však dodanie odberateľovi z iného štátu EÚ. Výkaz slúži na kontrolu európskych firiem a ich povinnosti správneho zdaňovania cezhraničných dodávok.

 

Platitelia DPH podávajú súhrnný výkaz mesačne alebo štvrťročne, v závislosti od hodnoty dodaných tovarov a služieb. Čiastoční platitelia DPH podávajú súhrnný výkaz iba štvrťročne a týka sa – rovnako ako ich registračná povinnosť – iba služieb.

 

Súhrnný výkaz sa podáva už do 25. dňa po skončení obdobia, ktorého sa týka.

 

Súhrnný výkaz stačí podať, teda na jeho základe sa nič neplatí – ani DPH ani iná daň.

 

Aktualizácia pre rok 2014: plnohodnotnému platiteľovi DPH pribudol ďalší výkaz – kontrolný výkaz. Aktualizovaný rozdiel medzi všetkými 3 výkazmi tu.

 

PRE DALŠIE TIPY O SÚHRNNOM VÝKAZE, DPH, INTERNETOVOM PODNIKANÍ A FINANCIÁCH NEVÁHAJ A OSTAŇ V KONTAKTE

 

Podrobnejšie k téme:

Ako na daňové priznanie k DPH – ľudskou rečou (ucelený návod pre platiteľov DPH)

eBook “Podnikateľ registrovaný pre DPH podľa § 7a zákona o DPH – ako na to, ľudskou rečou” (ucelený návod pre podnikateľov registrovaných podľa § 7a zákona o DPH)

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Share This