Robotník fakturuje prácu do Nemecka: musí riešiť DPH a súhrnný výkaz?

Chlapík je živnostník, má pridelené IČO aj DIČ a vykonáva pod týmto opravnením stavebné práce v Nemecku. Odberateľom je nemecká firma, práve tejto firme sa chystá vystaviť faktúru a predpokladá pritom, že postup a všetky jeho povinnosti sú rovnaké, ako keby fakturoval slovenskej firme.

 

Keďže však ide o služby poskytované firme sídliacej v inej krajine EÚ, podľa všetkého sa ho týka aj európsky systém DPH. Teda tých povinností je viac. Pripomeňme si, že:

 

 

V našom prípade:

 

  • chlapík poskytuje služby firme sídliacej v inej členskej krajine EÚ
  • miestom dodania je Nemecko, teda členská krajina odberateľa – vyplýva to z osobitného pravidla uvedeného v § 16 ods. 1 zákona o DPH, ktoré hovorí, že miestom dodania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť, je miesto, kde sa nechnuteľnosť nachádza – teda v tomto prípade Nemecko. V prípade, keby aj nebolo aplikovateľné toto osobitné pravidlo, rovnaký výsledok vychádza aj pri použití všeobecného pravidla uvedeného § 15 ods 1 zákona o DPH- teda “miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania“. Zjednodušene: ak je odberateľ podnikateľom (teda nie súkromnou osobou), prechádza povinnosť platiť DPH na neho.
  • podľa všetkého sa chlapík musí registrovať pre DPH, na faktúre do Nemecka uvádzať svoje IČ DPH a podávať súhrnný výkaz, čo zas nie je až tak veľa práce

 

Povedzme si rovno, že v praxi o takejto povinnosti mnoho podnikateľov nevie. A musím dodať, že o povinnostiach takto registrovaných osôb nevedia často ani tety na daňových úradoch. Preto aj chlapík – môj kamarát – sa asi na registráciu vykašle. V podstate sa v zmysle zákona o DPH mal registrovať ešte pred poskytovaním služby – teda pred samotným vycestovaním, takže je v “prúsere” tak či tak. Urobí chybu?

 

PS
Odhliadnime teraz od faktu, že pod živnosťou (teda podnikaním) sa skrýva obyčajná závislá činností člena stavebného a montážneho tímu. Živnosť má – aspoň zatiaľ – svoje výhody, no aj nevýhody, týkajúce sa hlavne viacerých povinností a papierovačiek.

 

Doplnenie 19.7.2012:

 

Pokračovanie a pointa článku sa nachádza nižšie v diskusii. V článku je totiž vecná chyba výkladu zákona a čitatelia hlbšie “zažratí” v spomínaných témach zákona o DPH si ju možno všimli.

 

  • povinnosť registrácie v zmysle § 7a zákona o DPH vzniká iba v prípade, ak sa miesto dodania služby určí v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH (všeobecné pravidlá).
  • povinnosť registrácie v zmysle § 7a zákona o DPH teda nevznikná, ak sa miesto dodania služby určí v zmysle § 16 zákona o DPH (osobitné pravidlá).
  • v prípade spomínaného montážnika sa miesto dodania – keďže ide o služby týkajuce sa nehnuteľnosti – určí práve podľa spomínaného § 16 .
  • chlapík sa teda registrovať nemusí (v SR) a rovnako nemusí ani podávať súhrnný výkaz.
  • keby nemeckej firme poskytoval popri stavebnej činnosti aj iné typy služieb (ktorých miesto dodania sa určí v zmysle § 15 ods. 1), napr. webové služby, v tom prípade by sa registrovať musel
  • pozor: v prípade tzv. “služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť” sa miesto dodania nachádza v krajine, v ktorej sa fyzicky nachádza predmetná nehnuteľnosť. S vysokou pravdepodobnosťou sa takýto dodávateľ musí o svojich prípadných registračných a daňových povinnostiach informovať v danej krajine – tj v tomto prípade v Nemecku.

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.

41 komentárov k “Robotník fakturuje prácu do Nemecka: musí riešiť DPH a súhrnný výkaz?”

  1. manžel pracuje v Holandsku ako stavebný robotník,nieje platca DPH.Pracuje pre slováka ktorý je v Holandsku registrovaný , musí aj môj manžel mať pridelené Ič DPH na Slovensku . Ďakujem

    Odpovedať
  2. Na živnosť priamo pod nemecku firmu je možné vykonávať len pol z roka, teda na ďalší rok budem môcť zase pol roka robiť pod tou istou firmou na živnosť a fakturovať jej? Ďakujem

    Odpovedať
  3. Chcem sa opýtať ako to je keď chcem pracovať na živnosť priamo pod nemeckou firmou (fakturovať priamo nej), no môžem len pol roka. Dá sa to nejako obísť? Aby som pracoval v kuse trebarz dva roky ako mám A1. Ďakujem

    Odpovedať
  4. dobrý mozem sa opytat manžel pracuje v Německu ma zivnost na slovensku a fakturujem do Německa dico mame pridelene danovým uradom ale neviem ako často treba davat danove len raz roce alebo kazdý stvrt rok

    Odpovedať
    • Ak myslíte daňové priznanie k dani z príjmov, tak raz ročne. Ale určite a radšej kontaktujte účtovníka na pravidelnú spoluprácu

      Odpovedať
  5. Dobrý deň. Mám živnosť na slovensku na prepravné a kurierske služby. Robím pre jednu nemenovanú spoločnosť. Pred nedávnom som zmenil adresu trvalého pobytu. Moja nová adresa je v inom členskom štáte EU Rakúsku . Chcem sa informovať či je možné pri založení živnosti v Rakúsku naďalej faktúrovať moje služby danej slovenskej firme s ktorou mám podpísanú zmluvu.Je nutné pri zmene trvalého pobytu zmeniť adresu mojej živnosti ?

    Odpovedať
    • Ak si založíte živnosť v Rakúsku, predávať a teda aj fakturovať do SR určite môžete. Len si musíte splniť prípadné povinnosti – napr. aj registráciu pre DPH (závisí od rakúskych zákonov).

      Odpovedať
  6. Dobrý den prajem,
    rada by som sa informovala ohladom práce v Rakusku.. mám firmu na slovensku a nie som platcom Dph… prevádzkujem však práce v rakusku a to stavebné… musim platiť dph? Dakuje za odpoved

    Odpovedať
    • Podľa všetkého sa musíte registrovať v Rakúsku a platiť tam DPH. Pre podrobnejšie informácie sa treba informovať v Rakúsku.

      Odpovedať
  7. Dobrý deň,
    chcel by som sa spýtať na jednu vec. Otvoril som si na Slovensku živnosť. Nie som platiteľ DPH ale IČ DPH mám pridelené. Budem ponúkať robotnícke práce na Slovensku ale aj v Rakúsku. Čo sa týka daní pri styku s Rakúskou republikou, máme nejaké povinnosti sa niekde registrovať, prípadne platiť daň napriek tomu, že nie som platiteľ dane?
    Ďakujem za radu.

    Odpovedať
    • Nuž keď budeš stavebné práce poskytovať priamo v zahraničí, je vysoko pravdepodobné, že sa musíš registrovať v danej krajine (tj v Rakúsku) – z hľadiska DPH. Konkrétny postup závisí od rakúskych zákonov. Pre istotu som to doplnil do článku (posledný bod.)

      Odpovedať
  8. Zdravím….. som živnostník, pracujem na stavbe a fakturujem pre francúzku firmu, aké sú moje povinnosti…Musím sa registrovať alebo nie? Ďakujem

    Odpovedať
  9. Zdravim,

    Mam otazku, ak som SZCO (cca 3 mesiace) tak isto som obdrzal DIC a nakupujem stroje bez dph z Nemecka. Uctovat alebo neuctovat dph v pripade ze ich potom predam a fakturujem firme ktora nie je platcom dph alebo fyzickej osobe.

    Vopred dakujem,

    Odpovedať
    • Neviem, ako je možné, že Ti De firma predáva bez DPH.
      1, Buď si jej zadal zlé údaje a De firma si to neskontrolovala, a bude mať De firma problém.
      2, Alebo preniesla daňovú povinnosť na Teba, čo mala De firma uviesť na spodu faktúry a Ty si si to nevšimol.To znamená musíš odviesť DPH na Slovensku. To DPH za stroje niekto zaplatiť musí, pokial sa niekomu neobjaví ako daň na vstupe, kde si ju odráta.
      3.DPH účtuješ vždy ak si stal platcom DPH, dobrovoľným alebo z obratu.
      4.Ak nie si platcom DPH, neúčtuješ s DPH, ale ani nesmieš si DE DPH odrátať, nemáš na to právo. to znamená musíš to dodaniť na Slovensku a tak ďalej predať.
      Pán Furmaník Ti myslím zle radí, že je to Ok. Ty nemáš právo to nakupovať bez DPH a to je odstavec 1,2.

      Ján

      Odpovedať
      • Odpoveď či názor (najmä v stručných diskusných príspevkoch) závisí od formulácie otázky – napr. aj tejto:) Nenapísal som, že čokoľvek je OK, len reagoval na jadro otázky. Ďakujem za doplnenie, tému rozšírilo.

        Odpovedať
  10. chcel by som sa spytat som SZCO a pracujem v nemecku ale pre slovensku firmu a aj fakturujem slovenskej mat este aj v nemecku platit dan ?

    Odpovedať
    • ak pracujete iba pre SK firmu, tak nie. podliehate len slovenským zákonom. Iná situácia by bola, ak by ste pracovali pre nemeckú firmu

      Odpovedať
  11. Chcela by som si overiť jednu vec.Slovenská firma plátca dph dodáva stavebné práce pre českú firmu plátcu dph ale využíva aj subdodávky od slovenského neplátcu dph .Je povinný sa subdodávateľ registrovať v ČR -fakturovať slovenskej firme svoje práce vykonané v ČR s českou dph a následne si môže slovenská firma požiadať o vrátenie českej dph?Alebo sa subdodávateľ nemusí registrovať ani v ČR ani na slovensku lebo vykonáva práce podľa §16

    Odpovedať
    • Závisí od toho, v ktorej krajine sa stavba nachádza – tj od miesta dodania služby (miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je v krajine, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza): Tieto pravidlá sú podľa mňa pomerne komplikované, priebežne to študujem, no nebudem sa vyťahovať :) Celkom jasne sú opísané na slidoch z prednášky p. Jablonkovej z MF SR tu http://www.eknitra.sk/data/ce3cd0b4.pdf

      Odpovedať
  12. Veľmi dobrý článok!
    Som živnostník a nie som platca dph.. Budem dodávať programatorske sluzby neplatcovi DPH do Anglicka. Celý kalendárny rok budem podnikať na Slovensku. Dobre rozumiem, že ne potrebujem registravovať ako platca DPH? Môžem vystavovať faktúry do Anglicka bez toho, aby som registroval v Anglicku ako DPH platič alebo živnostník?

    Odpovedať
    • Článok nebol o registrácii za platiteľa DPH, ale o inej (jednoduchšej) registrácii pre DPH (§ 7a – viď napr. https://ludskourecou.sk/2012/02/google-adsense-a-dph-ak-chces-zarabat-musis-sa-registrovat/). Registrovať sa musíš, ak dodávaš služby podnikateľovi do GB (teda je jedno či je registrovaný pre DPH alebo nie je, to je ho prípadná povinnosť a problém). Ak budeš dodávať nepodnikateľovi, tak nie.

      Odpovedať
  13. super ze sa niekto snazi “prelozit” uctovnictvo do robotnickej reci.Mam podobny problem.Zacal som v Nemecku pracovat na slovensku zivnost a vyskytol sa problem s platenim dph,nakolko nie som platca dph.

    Odpovedať
    • Vďaka:) Skús ho prípadne popísať viac. Alebo ide o podobnú situáciu a musíš sa bližšie pozrieť na nemecké zákony? :)

      Odpovedať
  14. Ked si precitam ten §16 Zakona o dani z pridanej hodnoty tak v bode 17 som nasiel “poskytovanie webovych stranok, hostovanie na webovych strankach, dialkove udrziavanie programov a vybavenia.” Potom potom podla mojho nazoru by tiez nemal povinnost sa registrovat podla paragrafu 7a ak poskytol aj webove sluzby.
    Alebo sa mylim? Riesim totizto podobny problem.

    Odpovedať
    • odsek 17 nadväzuje na odsek 16, ktorý hovorí o mieste dodania služieb v prípade, ak odberateľom je súkromná osoba alebo neziskovka sídliace v nečlenskom štáte EÚ. Teda nesúvisí s témou tohto článku a teda registráciou pre DPH z titulu poskytovania služieb do krajiny EÚ. Ak poskytuješ webové služby odberateľovi z inej krajiny EÚ, registrovať pre DPH sa musíš – nejde totiž o výnimku uvedenú v § 16.

      Odpovedať
      • JJ viem, zle som si to vysvetlil, ospravedlnujem sa:)
        A co v pripade ak dodavam programatorske sluzby neplatcovi DPH do ineho statu EU?

        Odpovedať
          • Aha fajn. Ja uz som ale registrovany podla 7a.

            Takze zhrnutie: V pripade ak fakturujem sluzby napr. do CR neplatitelovi DPH, pricom sam som neplatitel v tuzemsku. Vystavim mu klasicku fakturu ako tu na Slovensku ked vystavujem a tuto fakturu nemusim uvadzat ani do kvartalneho suhrnneho vykazu? A na tej fakture nemusim ani uvadzat tie formulky podla zakona?

            1. Podla paragrafu 15 Zakona o DPH je miesto dodania sluzby iny clensky stat EU
            2. Osobou povinnou platit dan je osoba, ktorej je sluzba dodana.

          • Podľa mňa nemusíš vystaviť faktúru podľa zákona o DPH (tj môžeš vystaviť inú, jednoduchšiu faktúru) a rovnako dodávku neuvádzaš do súhrnného výkazu.

  15. dovoľujem si oponovať : práce vykonávané na nehnuteľnosti v inej krajine  EÚ – v tomto prípade Nemecko – § 16 ods. 1.
    Avšak povinnosť registrovať sa podľa §7a ods. 2 platí pre osoby, pri ktorej je miesto dodania § 15 ods. 1.
    Pri službách spojených s nehnuteľnosťou v inom členskom štáte odporúčam sledovať Zákon o DPH v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

    Odpovedať
    • Vďaka za postreh. Zhodou okolností je veľmi dobrý:) Pri písaní článku som si neuvedomil fakt, ktorý si uvedomil pri písaní iného článku (rozsiahlejší materiál o tomto type registrácie pre DPH by mal byť v časopise Dane a účtovníctvo 7/12), a totiž, že “povinnosť registrácie v zmysle § 7a zákona o DPH z titulu poskytnutia služby nevzniká, ak … miesto dodania sa neurčí podľa § 15 zákona o DPH, ale podľa § 16 zákona o DPH”. Teda ako píšete – keďže ide o nehnuteľnosť, chlapík by sa registrovať nemal.
      Akurát sa už zaregistroval – dokonca na základe konzultácií s viacerými profíkmi:)
      Čo sa týka sledovania zákonov iných krajín – pravdepodobne áno, sledovať by sme ich mali, ale prirodzená ľudská otázka znie: prečo? Neupravuje práva a povinnosti slovenských subjektov slovenský zákon, resp. nadradená európska norma? Načo je potom napísaný?
      Vďaka za názor a doplnenie:)

      Odpovedať
      • Ďakujem za reakciu. Rada sa pobavím na odbornú tému. Čo sa týka ľudskej otázky prečo? sledovať zákony iných krajín… kiež by bola problematika dodržiavania zákonov u slovenských subjektov len v slovenských zákonoch. Zákon o DPH je v rámci únie “podobný”, nie však rovnaký… čo môže “nesledovaním prísl právneho predpisu o DPH v danej krajine” spôsobiť slovenskému subjektu nemalý problém, väčšinou so sankčným dopadom.
        Rovnako však musia iné zahraničné subjekty sledovať právnu úpravu DPH v našej krajine… toť tá podobnosť…  Súhlasím, že zjednotenie zákona o DPH v rámci celej únie (zjednotenie, nie spodobenie) by značne uľahčilo prácu podnikateľom, účtovníkom, auditorom, správe daní a v neposlednom rade aj občanom.

        Odpovedať

Vložiť komentár

Share This