Licenčné zmluvy vs. transferové oceňovanie: vyplácanú sumu musíme obhájiť

Každoročné nové dane by sa teoreticky aj dali akceptovať – keby so zvyšovaním platieb nešla ruka v ruke nová byrokracia. Tá možno najväčšia sa týka práve akýchkoľvek obchodov medzi dvoma či viacerými prepojenými firmami – napr. medzi SZČO a “jeho” eseročkou, dvoma eseročkami s jedným majiteľom a dokonca aj prípadu, keď spoločník poberá z vlastnej eseročky odmenu na základe populárnej licenčnej autorskej zmluvy. Tak poďme na to.

 

Transferové oceňovanie: čo to vlastne je?

Ak medzi sebou do konca roka 2014 obchodovali – tj dodávali si navzájom nielen tovar, ale napr. aj rôzne služby, pôžičky či autorské práva – prepojené firmy či osoby v rámci SR, nedialo sa nič. Všetky vzájomné transakcie a fakturácie mohli uskutočniť za akúkoľvek cenu a navzájom si tak optimalizovať dane (tj znižovať ich). Obmedzenia, resp. pravidlá pre tzv. “transferové oceňovanie” platili dlhé roky len pre firmy a osoby, ktoré boli medzi sebou prepojené “cez hranice”. Pripomínam, že ide aj o také obchody, akými sú predaj či prenájom majetku (automobil, nehnuteľnosť či počítač) zo strany spoločníka jeho eseročke, vzájomná fakturácia medzi živnostníkom a eseročkou, v ktorej je spoločníkom či pôžičky spoločník vs. eseročka. A rovnako aj licenčné autorské zmluvy (čítaj nižšie).

Od roku 2015 je všetko inak. S cieľom zlikvidovať čo najviac možností na daňovú úsporu už obchodovanie medzi prepojenými firmami (tzv. “závislými osobami”) za ľubovoľné “slobodné” ceny možné nebude. Resp. bude, ale bez daňového dopadu. Inak povedané: prepojené firmy môžu pri vzájomných obchodoch použiť ceny, aké len chcú. Ak je však daná cena netrhová a jedna z firiem/subjektov si ňou zvýšila daňové výdavky, bude musieť v daňovom priznaní vrátiť tento výdavok na úroveň, akú by mal, keby danú službu/tovaru kúpil od nezávislého subjektu za trhovú cenu. Daňová úspora sa týmto vytratí, to však ešte nie je všetko. Pribudnú papiere.

 

Aké povinnosti majú od roku 2015 firmy, ktoré si vzájomnými obchodmi so závislou osobou znižujú daň?

  • pre každý takýto vzájomný obchod medzi prepojenými firmami je potrebné mať vypracovanú dokumentáciu, v ktorom prostredníctvom niektorej z možných metód úpravy základu dane cenu obhájime. Rozsah dokumentácie závisí od typu účtovnej jednotky – mikro vs. malá vs. veľká účtovná jednotka, v každom prípade však ide o pomerne náročnú nadprácu a osobne si myslím, že vypracovať ju do vyžadovanej hĺbky bude v niektorých prípadoch nad rámec možností (o čase ani nehovoriac) bežného účtovníka.
  • v tejto dokumentácii predmetnú cenu obhájiť – práve s využitím spomenutých metód (metódy vychádzajúce z porovnávania zisku a metódy vychádzajúceho z porovnávania zisku príp. ich vzájomné kombinácie)
  • ak podnikateľ nebude mať vypracovanú dokumentáciu, hrozí mu údajne pokuta
  • navyše, resp. ak aj podnikateľ dokumentáciou disponuje, no v nej predmetnú cenu neobháji, musí rozdiel medzi tou jeho výhodnou a trhovou cenou pripočítať k základu dane. Tj zdaniť a prísť o všetky daňové výhody, ktoré zo vzájomného obchodovania medzi “jeho” firmami mal.
  • rovnako tento rozdiel zdaní, ak ho zistí daňový kontrolór pri kontrole. V tomto prípade si však základ dane môže upraviť aj druhá strana – tj dodávateľ, ktorý skúmanej a kontrolovanej firme daný tovar či službu dodal: ten totiž vďaka vzájomnému obchodu pôvodne zvýšil svoj príjem, po úprave vykonanej daňovým úradom si tento príjem môže znížiť.

Osobne si myslím, že firmy s takýmito obchodmi majú 2 možnosti: buď ich radšej úplne zrušiť alebo účtovník zatne zuby a čosi vypracuje – či už obháji alebo nie, je druhá vec a riziko, ktoré musí podnikateľ akceptovať.

Podrobnejšie a inak: Transferové oceňovanie a Hra o tróny

 

Licenčné autorské zmluvy: čo to znamená pre ne

Použitie licenčnej autorskej zmluvy ako spôsobu, ktorým z vlastnej eseročky vytiahnuť peniaze a to bez platenia odvodov je rovnako obchodom podliehajúcim transferovému oceňovaniu. Obchodujú tu totiž 2 subjekty: autor, ktorý je súkromnou osobou nepodnikateľom a eseročka, v ktorej je táto súkromná osoba spoločníkom, príp. aj štatutárom. Oba subjekty sú teda personálne aj majetkovo prepojené. Aj v tomto prípade je teda potrebné mať nielen vypracovanú dokumentáciu pre transferové oceňovanie, ale v nej aj danú sumu, ktorú platí eseročka napr. každý mesiac autorovi/spoločníkovi primerane obhájiť. Ako? Študujúc metodiku pre dokumentáciu mám pocit, že je vypracovaná pre oveľa tradičnejšie obchody a zmysluplné vodítko zatiaľ nevidím: ide však o jeden z bodov “to-do” listu pre nový rok. A možno je to aj obchodná príležitosť pre tých, ktorí uvedenú metodiku ovládajú. Príjemnú zábavu :)

Viac a inak: Transferové oceňovanie a Hra o tróny (novinky pre rok 2017)

a najaktuálnejšie pravidlá pre transferové oceňovanie, platné od r. 2019 Transferové oceňovanie po novom 2019: čo nám zjednodušili?

Foto: Flickr

 

A teraz ťahák: ako licenčné zmluvy zdaniť?

Ako zmluvy o dielo, ako aj zmluvy o spolupráci či zmluvy licenčné zdaniť či zaúčtovať – a to na oboch stranách?

Stiahni si moje PDF zdarma!

Zmluvy o spolupráci, o dielo, licenčné (1)

 

Ak bol pre Teba tento článok užitočný a môže byť užitočným aj pre iných, zdieľaj ho ďalej

Ak máš názor či skúsenosť, ktorým ho dokážeš kvalitne doplniť, urob tak v diskusii

 

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Share This