Januárové odvody SZČO: aké sumy platiť v roku 2015?

Január býva jedným z mesiacov, kedy sa niektorým SZČO mení suma povinne platených odvodov. Iným však nie, čo zakaždým spôsobuje mierny chaos. Dnes teda prehľad, kto a čo platí za január 2015:

 

SZČO, ktoré v roku 2014 platili minimum do oboch poisťovní:

  • zdravotné odvody platia v novej sume 57,68 EUR
  • sociálne odvody rovnako v novej sume 136,57 EUR. Ak teda sociálne poistenie v roku 2014 vôbec platili; v opačnom prípade ich neplatia ani naďalej.

 

SZČO, ktoré v roku 2014 platili viac než minimum:

  • sociálne poistenie: pokračujú v platení rovnakej vypočítanej sumy, akú platili pred koncom roka 2014. A to až do júna 2015 (ak podajú daňové priznanie v riadnom marcovom termíne), prípadne až do septembra 2015 (ak si daňové priznanie odložia)
  • zdravotné odvody: platia sumu, ktorú im ich zdravotná poisťovňa poslala v lete/na jeseň v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia

SZČO, ktoré začali podnikať v januári 2015 (prípadne v niektorom z ďalších mesiacov 2015)

SZČO, ktoré začali podnikať v roku 2014:

  • platia naďalej iba mesačné preddavky na zdravotné poistenie v minimálnej sume pre rok 2015 – tj 57,68 EUR. To, či začnú platiť aj sociálne poistenie, sa im bude prvýkrát posudzovať až po podaní daňového priznania k dani z príjmov za rok 2014 – teda najskôr v júni, resp. septembri 2015.

 

Čítaj viac:

SZČO a júl 2014: odvody, pravidlá, výpočet a príklady

Odloženie daňového priznania a odvody

 

Verím, že sa v niektorej situácii nájdete, resp. v nej nájdete svojho klienta. Odvody sa v každom prípade platia spätnetj za január 2015 je ich potrebné uhradiť do 9. februára 2015.

 

A čo ďalej v roku 2015?

Ďalším pre odvody “zlomovým” obdobím bude leto/jeseň:
  • jún, resp. október 2015: vtedy si podľa sumy príjmov za rok 2014 SZČO určia, či sociálne odvody platiť začínajú, prestávajú alebo pokračujú – v tomto prípade si však musia vypočítať novú sumu.
  • v lete/na jeseň zašle každej SZČO jeho zdravotná poisťovňa ročné zúčtovanie zdravotných odvodov za rok 2014 – v ňom vyčísli prípadný nedoplatok za ukončený rok 2014 a zároveň určí novú sumu mesačných preddavkov, ktoré bude SZČO platiť až od januára 2016

 

Všetko vyššieuvedené sa týka len odvodov samostatne zárobkovo činných osôb – teda živnostníkov, umelcov, autorov a pod. Odvody zamestnancov – ak teda nehovoríme o novej odpočítateľnej položke pre zdravotné odvody – sa nemenia. S odvodmi a zamestnávaním však súvisí aj častá otázka: “Oplatí sa zamestnať vo vlastnej eseročke?” Porozprávam o nej už v stredu 4. februára 2015 na networkingovej akcii “Podnikavé Košice”, spolu so mnou vystúpi Martin Palkovič s témami “Automobil a podnikanie” či “Autorské licenčné zmluvy”. Ak vás témy zaujímajú a chcete sa zoznámiť s ďalšími zaujímavými ľuďmi, príďte.

 

Nevynechaj žiadny z ďalších článkov!

 O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Share This