Zákon o obmedzení platieb v hotovosti: možno obmedzuje aj vás

1267983_31359539Od januára 2013 vstúpil do platnosti jeden úplne nový vlády zákon s pomerne krutými dôsledkami pre podnikateľov – zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Firemní ekonómovia ho už určite poznajú, pomerne vážne sa však dotýka každodennej činnosti samotných podnikateľov. Tí si už od nového roka nemôžu robiť „len tak hocičo“, preto by nemali o nič menej poznať jeho súvislosti a dôsledky pre prax.
 

 

Čo prináša zákon o obmedzení platieb v hotovosti:

 

 • zákaz platby v hotovosti vyššej ako 5 000 EUR medzi podnikateľmi a firmami (aj v prípade, ak je podnikateľom iba jeden účastník vzťahu)
 • zákaz platby v hotovosti vyššej ako 15 000 EUR medzi nepodnikateľmi fyzickými osobami
 • platby, týkajúceho sa jedného právneho vzťahu (tj obchodnej transakcie), ktorý znie na sumu vyššiu než 5 000 EUR, nie je možné ani rozdeliť na viac platieb nižších ako 5 000 EUR a uhradiť ich v hotovosti – rozdelenie sa posudzuje ako priestupok. Toto je dôležitý bod, podrobnejšie čítaj nižšie
 • zákaz platí aj pre zahraničie – ak sa platba týka plnenia uskutočneného na území v SR a príjemca má sídlo či pobyt v SR
 • porušenie zákazu znamená priestupok s pokutom do 10 000 EUR či správny delikt s pokutom do150 000 EUR, pričom postihnutým bude príjemca aj odovzdávajúci
 • úhradu v hotovosti, dohodnutú ešte do konca r. 2012, je možné uhradiť do 31. marca 2013 (napr. nájomné za niektoré mesiace roka 2013 na základe nájomnej zmluvy uzavretej ešte v decembri 2012)

 

Dôsledky

 

Zákon sám osebe je pomerne krátky a zrozumiteľný – možno preto, že je ešte len čerstvo nový a nie sú v ňom žiadne opravy či novely:).  Aspoň sa tak zdá po jeho prvom prečítaní. Zaujímavejší je však výklad niektorých pojmov a najmä dôsledky pre niektoré bežné činnosti v praxi:

 

 • spomenutým „jedným právnym vzťahom“ sa rozumie takmer akákoľvek zmluva, faktúra či obchod. To znamená, že ak je napr. 1 faktúra vystavená na sumu vyššiu než 5 000 EUR vrátane DPH, nesmie byť žiadna z úhrad uhradená v hotovosti. Čo je rozdiel oproti prvotnom dojme, ktorý po prečítaní máte – teda že napr. faktúru v hodnote 10 000 EUR môžete uhradiť v hotovoti napr. 4 000 EUR a zvyšok musí ísť bankovým prevodom.
 • rovnaké pravidlo platí aj pre zmluvy – napr. nájomnú zmluvu či zmluvu o poskytovnaní akejsi služby ( konzultačné, účtovné, právne). Ak celá zmluva znie na sumu vyššiu než 5 000 EUR, nesmie byť žiadna splátka – teda napr. mesačná úhrada – vykonaná v hotovosti. Čiže ani jedno z mesačných nájomných či jeho časť. Uvedené rovnako platí aj na obchodné zmluvy medzi firma-zamestnávateľmi a defacto zamestnancami, ktorí pracujú na živnosť – žiadny ich „plat“ nesmie byť vykonaný v hotovosti.
 • úhrada miezd zamestnancom je jednou z výnimiek – výplaty miezd môžu byť realizované v hotovosti, aj v prípade, ak ich základom je jedna pracovná zmluva.
 • komplikuje sa práca s preddavkami – ak si dodávateľ vyžiada preddavok v hotovosti (napr. 2 000 EUR) a celková suma zákazky ešte nie je známa, no napokon presiahne 5 000 EUR, preddavok je potrebné pekne-krásne vrátiť späť odberateľovi a vyžiadať si úhradu celkovej sumy zákazky bezhotovostne. Toto je asi najzábavnejšie.
 • pozor na pôžičky spoločníkov eseročiek – pôžičky, ktoré poskytla eseročka svojmu spoločníkovi a pôžičky poskytnuté spoločníkom jeho eseročke sú okrem iného aj bežným prostriedkom na vyberanie peňazí z vlastnej firmy, ak to inak nejde. Populárne budú najmä tohto roku z dôvodu vyhnutia sa zdravotným odvodom z dividend. Od tohto roku si však na takéto prípady treba dať väčší pozor – ak niektorá zmluva o pôžičke znie na sumu vyššiu než 5 000 EUR, nesmie byť jej poskytnutie ani úhrada – úplná či čiastočná – vykonaná v hotovosti. Je viac než jasné, že jedným z cieľov nového zákona bolo podobné praktiky obmedziť či skomplikovať a na odvodoch vybrať viac.
 • základné imanie obchodných spoločností – základné imanie novozaloženej eseročky sa pri vzniku preukazuje spravidla čestným prehlásením a účtovne-fiktívnym vkladom do pokladne. Eseročka s imaním vyšším než 5 000 EUR od nového roka musí reálne svoje základné imanie splatiť na bankový účet a teda firma musí peniazmi reálne disponovať – tak, ako to v obchodnom práve bolo pôvodne myslené. Mnoho (najmä jednoosobových) eseročiek má však základné imanie v minimálnej výške – tj 5 000 EUR presne. Týchto nové pravidlá neobmedzujú.

 

Možnosti, ako čokoľvek štátu neplatiť, Ficova vláda naozaj šikovne okresáva z každej strany – viď najmä spomenuté pôžičky spoločníkom či virtuálne základné imanie. Bohužiaľ pri rôznych útokoch na veľkých „dépéháčkových“ a iných podvodníkoch padajú aj tisíce nevinných a čestných hláv – komplikácie im ich podnikateľský život výrazne znechucujú. Ako predvčerom vyjadrila jedna naša čitateľka „stávame sa štvanou zverou v rukách daňových kontrolórov a gorilích poisťovní“. Skôr je teda podporovaná motivácia nepodnikať či podnikať nelegálne ako čestné praktiky. Pevne verím, že aj napriek podobným novinkám v nás všetkých chuť tvoriť zostane.

 

Pre ďalšie tipy o podnikaní, financiách a daniach neváhaj a odoberaj novinky z blogu emailom

O autorovi: Peter Furmaník

Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, konzultant, autor a bloger so záľúbou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s internetovými podnikateľmi a chlapíkmi z oblasti IT.

Prechod na SRO? Automobil v podnikaní? Daňové výdavky? Pracovná cesta?

Stiahni si 5+1 najobľúbenejších článkov, ktoré sú základom pre každého podnikateľa či účtovníka!

Pridaj sa k vyše 7 000 aktívnym PROFÍKOM, ktorí novinky z ĽudskouRečou.sk odoberajú a čítajú

Skvelý krok! Skontroluj si svoju e-mailovú schránku - prvý z mojich tipov Ti dorazí v priebehu pár minút

 • Prezident

  Dobre napisane a ja este dodam, za napr. peniaze ktore si rozdelili firmy vo vztahu ( napr. zahranicna firma a firma na slovensku – matka – dcera … ) tak tie peniaze zostali na slovensku a tie sa dalej investovali do prace, zamestnancov a pod … teraz vsetky peniaze idu prec k matkam spolocnosti a na ich ucty a na slovensko uz nikdy nepridu, zahranicne firmy ktore vlastnia slovenske subjekty teraz doslova doja slovenske firmy a vsetky peniaze idu prec zo Slovenska ….. cely zakon je zly. 

 • jancici

  stale si myslim ze vplyv politikov na zivot ludi je takmer ziadny.
  ano, je pravda ze ako vladne fico tak stat mocnie, budi sa dojem ze len stat vie najlepsie co a ako robit a co je najlepsie pre ludi …

  a kedze moja prva veta je pravdiva a sme slobodny, mame stale moznosti ako si zarobit na zivobitie, mozme sa prispobit alebo sa odstahovat. firmy ktore tu maju pobocky to maju jednoduche…

  uz cakam kedy zdrazeju potraviny a bude revolucia …

 • Peter

  Zaujimavy clanok. Planujem kupit auto v Rakusku od sukromnej osoby a pouzivat ho na podnikanie odo dna kupy. (som SZCO) Podla clanku usudzujem, ze na platbu nad 5000 eur za plnenie mimo SR a osobe so sidlom mimo SR (este k tomu sukromnej osobe) sa obmedzenia tohoto zakona nevztahuju, mam pravdu? Teda ho mozem kupit ako SZCO s platbou v hotovosti a dufam, ze zmluva s uvedenou kupnou cenou je dostatocnym dokladom ak je tam uvedene, ze peniaze boli prevzate v den podpisu. Pripadne, treba pokladnicny doklad?
  Este jedna vec: auto by som rad kupil nie na ICO, zaradil ho vsak odo dna kupy do majetku a odpisoval. Mozem si aj v tomto pripade uplatnit naklady pred dnom kupy? (overenie auta, prevoz, preklady, ..)? Dakujem.