V diskusii po školení “Eseročka ľudskou rečou” odznela otázka:
“Máme dvojosobovú eseročku, náš zamestnanec (ktorý je zároveň aj konateľ) tvorí počítačové programy pre našu firmu. Môže si uplatniť autorskú odmenu? Dané programy používame v našej firme pri výrobe.“
Resp. teda:
“Môže si autorskú odmenu – za výhodných podmienok – vyplatiť aj spoločník a konateľ, ktorý je zároveň zamestnancom svojej eseročky?“
Poďme na odpoveď:
Zamestnanecké dielo: zamestnanec, ktorý “v práci” niečo vytvorí
Samostatným režimom v autorskom práve je dielo, ktoré vytvorí zamestnanec v režime pracovného práva (je teda zamestnaný na trvalý pracovný pomer) ”na splnenie povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu alebo z obdobného pracovného vzťahu” (§ 90 ods. 1 autorského zákona). Tzv. „zamestnanecké dielo”.
V tomto prípade sa práva a povinnosti oboch strán neupravujú v žiadnej zmluve podľa autorského zákona. V princípe totiž prioritne „majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ” – hoci podľa všetkého sa predsa len obe strany vedia dohodnúť („ak nie je dohodnuté inak”).
Btw, tento režim je tvrdý z každej strany:
“Pri výkone majetkových práv autora k zamestnaneckému dielu zamestnávateľom nesmie autor udeliť tretej osobe súhlas na použitie tohto diela a autor je povinný sám sa zdržať výkonu majetkových práv k tomuto dielu.” (§ 90 ods. 2 autorského zákona).
Podľa všetkého je prioritným príjmom takéhoto autora jeho štandardná mzda. Ktorá sa
teda nezdaňuje v daňovom priznaní k dani z príjmov autora s výhodnými hackmi (s paušálnymi výdavkami, výhodným režimom čiastočne bez odvodov atď), ani zrážkovou daňou z príjmov. Ale skrze výplatnú pásku. Čiže vrátane povinne zrazeného preddavku na daň z príjmov (po uplatnení nezdaniteľných častí resp. daňového bonusu na deti), povinne zrazených odvodov zamestnanca do Sociálnej či zdravotnej poisťovne (13,4% z hrubej mzdy) a zároveň povinne platených odvodov z vrecka zamestnávateľa (36,2% z hrubej mzdy).
Autorské dielo vo vlastnej eseročke vs zamestnanecké dielo
”zamestnaneckým dielom je aj dielo vytvorené autorom, ktorý je členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnickej osoby alebo štatutárnym orgánom právnickej osoby, alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, na splnenie povinností vyplývajúcich mu z členstva v orgáne tejto právnickej osoby, ktorá sa v tomto prípade považuje za zamestnávateľa.”
Pozor teda na situáciu, ak v eseročke je:
- spoločník či konateľ (či často jedna a tá istá osoba 🙂 ) zároveň
zamestnaný v režime pracovného práva (TPP), prípadne je iba či zároveň konateľom
(s odmenou či bez) - a zároveň ako autor poskytne „vlastnej” eseročke autorské dielo skrze licenciu.
Ak si spoločník chce model autorskej zmluvy nastaviť vo vlastnej eseročke, ideálne bude, ak
predmetom autorskej zmluvy bude dielo, ktoré eseročka či on (áno, v konečnom dôsledku
je to často jedno) využije pri hlavnom biznise – napr. dizajn webu, redakčný systém
e-shopu či text knihy. A nie dielo, ktoré uľahčuje či inak pomáha práci tohto spoločníka ako
zamestnanca či konateľa/manažéra.
Ešte jedna súvislosť: ak je autorským dielom program, databáza (definovaná v § 131 autorského zákona) a kartografické dielo vytvorené celkom alebo sčasti na objednávku, autorský vzťah medzi oboma stranami sa riadi ustanoveniami pre zamestnanecké dielo – objednávateľ sa v tomto prípade považuje za zamestnávateľa. Je to skôr právna súvislosť upravujúca práva a povinnosti oboch strán. Na naše účely je podstatné, že príjem autora za dielo na objednávku sa aj v tomto prípade zdaní mimo režimu mzdy zamestnanca, a to ako odmena autora na voľnej nohe. Tj ak nezávislý autor (napr. náš Dávid z eBooku) vytvorí pre objednávateľa (Kreatívne blchy s.r.o.) autorské dielo (uvedené vyššie) a nie je v danej eseročke zamestnancom či štatutárom resp. prípadne aj je, ale dielo sa nepoužije na splnenie povinností zamestnanca či štatutára (ale na čosi úplne iné), príjem autora sa zdaňuje spôsobmi pre zdanenie nezávislých autorov – tj buď zrážkovou daňou alebo v daňovom priznaní k dani z príjmov autora v zmysle § 6 ods. 2 či ods. 4 zákona o dani z príjmov.
Tento text je úryvok z môjho eBooku, ktorý spracúva tému do väčšej hĺbky.
Obsahovo sú pravidlá stále platné, iba niektoré čísla (napr. limity či sadzby) budú čoskoro aktualizované pre rok 2025. Aj tak vám eBook pomôže zorientovať sa v téme – a o čerstvej verzii vás budem určite informovať (najmä v e-mailovom newsletteri). Ak si eBook zakúpite teraz, aktualizáciu pre rok 2025 vám pošlem automaticky e-mailom
O autorovi: Peter Furmaník
Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.