Pri kompletizácii kontrolného výkazu môže nastať niekoľko situácií ohľadne IČ DPH partnera, ktorého faktúru doň potrebujete uviesť. Niekedy ho nemá, inokedy má, no nie je platné či sa nachádza na čiernom zozname platiteľov DPH. Ako v jednotlivých situáciách postupovať?
- IČ DPH partnera je neplatné – t.j. ide o firmu, ktorá vám síce poskytla IČ DPH a Vy ste ho uviedli na faktúre (ako dodávateľ), resp. je ona vašim dodávateľom, no danej firme bola zrušená registrácia za platiteľa DPH. Aspoň tak o tom hovorí váš softvér, ktorý čísla overuje prípadne ste si číslo overili ručne na stránke Európskej komisie. V tomto prípade sa faktúra v kontrolnom výkaze údajne uvádza – tak je to napísané v poučení a potvrdzujú to aj metodici z infolinky Finančnej správy. Do A.1 (ak ide o faktúru odberateľskú) alebo do B.2, ak ide o faktúru dodávateľskú, pri ktorej má “naša” firma právo na odpočítanie DPH v plnom alebo iba čiastočnom rozsahu. Čo v prípade, ak sa daná položka kontrolného výkazu nespáruje, neviem – údajne daňový úrad vyzve na podanie dodatočného kontrolného výkazu a to bez sankcie (opäť len veta z infolinky Finančnej správy). Overenie IČ DPH partnera je podstatným najmä pri tuzemskom prenose daňovej povinnosti na odberateľa – tj pri uvádzaní faktúr do oddielu A.2
- partner je na “čiernom” zozname platiteľov DPH (dôvody na zrušenie registrácie) – v tomto prípade má partner stále pridelené IČ DPH a je platiteľom DPH. V kontrolnom výkaze sa teda faktúra uvádza vrátane IČ DPH partnera
- ide o nepodnikateľa – vystavená faktúra súkromnej osobe – nepodnikateľovi sa uvádza v oddieli D.2 (bez IČ DPH samozrejme), prijatá faktúra sa v kontrolnom výkaze (a rovnako ani v daňovom priznaní) neuvádza vôbec (nie je totiž právo na odpočítanie DPH)
- ide o zahraničného dodávateľa, ktorý IČ DPH nemá – spravidla ide o dodávky služieb od dodávateľov z tretích krajín, ktoré DPH nepoznajú – najmä USA. V tomto prípade sa do stĺpca “IČ DPH dodávateľa” v časti B.1 neuvedie nič. V praxi ide často o firmy, ktoré Vám dokonca ani neposkytnú účtovný doklad či faktúru uznateľnú z hľadiska slovenských zákonov – najmä rôzne online služby či produkty, napr. DropBox, Evernote či BaseCamp (prijatie služby, ktorú samozdaňujete).
A čo IČ DPH slovenského partnera, ktorý nie je platiteľom DPH?
IČ DPH môže mať v niektorých situáciách pridelené aj slovenský dodávateľ či odberateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, no je pre DPH registrovaný v zmysle § 7a, resp. § 7 zákona o DPH. Ide najmä (§ 7a) o podnikateľov, ktorí poskytujú služby odberateľom z EÚ.
- ak ide o odberateľa, IČ DPH by Vám poskytnúť nemal a na faktúre ho neuvádzajte – faktúru by totiž nebolo s čím spárovať, keďže neplatitelia DPH kontrolný výkaz nepodávajú. Manuál Finančnej správy k vypĺňaniu kontrolného výkazu (pozor, zas rozdielny text oproti “Poučeniu” či metodickému usmerneniu) však hovorí, že aj toto IČ DPH kontrolného výkazu uvádzame
- ak ide o dodávateľskú faktúru, rovnako by tam IČ DPH uvedené byť nemalo, no v každom prípade sa do kontrolného výkazu ani do daňového priznania neuvádza – v tomto prípade totiž nemáte právo na odpočítanie DPH.
Stiahni si 10 +2 tipov, ako zvládnuť daňové priznanie k DPH ako profík
alebo preskoč rovno na profi návody:
O autorovi: Peter Furmaník
Fanúšik podnikania a jednoduchého, motivačného a priateľského podnikateľského prostredia. Nastavovač, vysvetľovač, autor a bloger so záľubou v poľudšťovaní jazyka podnikateľských zákonov. Špecializujem sa na spoluprácu s online a IT podnikateľmi či tvorcami obsahu.